Lieveheersbeestje naar je tuin lokken?

Last updated on juli 1st, 2025 at 08:33 am
Veel mensen genieten van het lieveheersbeestje in de tuin, maar soms zul je ze eerst naar je tuin moeten lokken. Hoe doe je dat? Plaats een lieveheersbeestjes kast en zorg voor brandnetels en planten met bladluis in je tuin. In dit blog vind je de tips en trucs om dit te realiseren!
Het voorjaar breekt al bijna weer aan en je bent misschien al volop bezig om je tuin onder handen te nemen. Ben je ook al begonnen met je insectentuin? Naast vlinders, hommels en bijen wil je misschien ook wel lieveheersbeestjes naar je tuin lokken. Deze kleine en schattige beestjes zullen een mooie aanvulling zijn op de bonte verzameling insecten in je tuin.

Wat zijn lieveheersbeestjes?
Lieveheersbeestjes behoren tot de kevers. Ze hebben een rode kleur en zwarte stippen. Door hun voelsprieten kunnen ze de omgeving verkennen. Met hun vleugels kunnen ze ver vliegen en in de lucht verplaatsen ze zich dan ook een stuk sneller dan op het land.
De meeste soorten lieveheersbeestjes eten bladluizen. Bij het bepalen van hun leefomgeving kiezen ze plekken uit waar veel voedsel te vinden is en waar ze goed kunnen schuilen.
De lieveheersbeestjes met 2 en 7 stippels eten graag de brandnetelbladluis. Vaak zijn we brandnetels liever kwijt dan rijk, maar nu zouden ze wel eens nuttig kunnen zijn. Als je wat brandnetels in de tuin hebt (hopelijk inclusief de brandnetelbladluis), laat ze dan eens staan en kijk of je deze soorten lieveheersbeestje kunt lokken.
Hang een lieveheersbeestjes kast in je tuin.
Veel mensen kijken graag naar dit schattige, gekleurde beestje. Dat is natuurlijk al een goede reden om een lieveheersbeestjes kast in de tuin te hangen. Daarnaast is het lieveheersbeestje zeer nuttig. Zo eet hij wel 100 bladluizen per dag en daarmee beschermt hij eigenlijk de andere planten in de tuin. En als je een echte natuurliefhebber bent, word je natuurlijk ontzettend blij van zoveel mogelijk insecten in je tuin!

Een lieveheersbeestjes kast zelf maken!
Freds bouwtekeningen
Als je al diverse insectenkastjes gemaakt hebt, zoals de vlinderkast of de hommelburg uit eerdere blogs, dan heb je er vast al wat handigheid in. Kijk eens bij Fred ’s bouwtekeningen. Hij beschrijft een klein, eenvoudig kastje voor lieveheersbeestjes. Ik weet zeker dat ook de kinderen enthousiast worden en graag met dit projectje mee willen helpen. Want het is natuurlijk super leuk om samen een klein paleisje te maken voor deze leuke toekomstige bewoners!
Zorg ervoor dat je alle materialen en het hout in huis hebt voordat je begint. Leg ook je gereedschap alvast klaar. Fred geeft in zijn bouwtekeningen precies aan wat je nodig hebt, eventueel kun je de afmeting van het lieveheersbeestkastje zelf aanpassen. Met de bouwtekening erbij kun jij gemakkelijk het kastje maken. Vergeet niet het kastje af te werken met een diervriendelijke buitenbeits, zodat het tegen verschillende weersomstandigheden kan.

Het is de bedoeling dat de lieveheersbeestjes in het kastje kunnen kruipen als het koud en nat is. Het kastje is dan ook zo gemaakt dat ze er gemakkelijk in en uit kunnen. In de winter gebruiken ze het verblijf voor hun winterslaap. Ze overwinteren graag in een groep bij elkaar.
Hang het kastje aan een haag of boom op zo’n 30 tot 60cm hoogte. Of hang het op een plek in de buurt waar al lieveheersbeestjes zitten, zodat ze het kastje makkelijk kunnen vinden. Zorg er in ieder geval voor dat het een beschutte plek is, waar het niet in kan regenen. Leg wat boomschors of houtwol in het kastje voor wat extra comfort voor de beestjes.
Twijfel je nog of het pakket van Fred iets voor jou is? Mijn broer Erwin heeft zijn ervaringen met Freds bouwtekeningen in een blog beschreven. Via de volgende link: Freds bouwtekeningen review kun je alles hierover nalezen.

Oma Tuntsje
Je kunt ook eenvoudig te werk gaan met een boomstammetje om zo een lieveheersbeestjeshuisje te maken. Ik zag deze werkwijze op de website van Oma Tuntsje. Zij beschrijft het stappenplan om het kastje te maken met bijbehorende foto’s. Ook geeft zij aan wat je allemaal nodig hebt om het huisje te maken. Het ziet er ook superleuk uit, vind ik. Via de volgende link Omatuntsje.nl kun je de werkwijze van het lieveheersbeestkastje vinden.
Succes met wat voor huisje je gaat maken voor de lieveheersbeestjes. Is jouw leuke projectje af en wil je het met ons delen? Wij zouden het dan leuk vinden om een foto hiervan te ontvangen via de mail: bouwjeproject@gmail.com zodat wij deze hier kunnen plaatsen en andere lezers weer verder op ideeen kunnen brengen.
Lieveheersbeestjes kast kopen
Erwin: wil je liever toch wat meer tijd aan andere tuinklussen besteden, dan kun je natuurlijk ook een lieveheersbeestje kast kopen! Ik ben je in ieder geval voorgegaan… 😉 Ook dit luxe verblijf voor de lieveheersbeestjes gaat een mooi plekje krijgen in onze tuin. Sterker nog, dit kastje hangt al enige tijd bij ons in de Hedera haag, zoals je kunt zien op de bovenstaande foto. Heel af en toe moeten we de haag snoeien want anders is de “tiny house” uit het zicht verdwenen…
Nog een aandachtspuntje: Het insectenverblijf heb ik direct uit de verpakking op z’n plekje gehangen. Ik merk wel dat na verloop van tijd het weer behoorlijk in het hout is getrokken. Niet dat het hout verrot is, maar ik wil de buitenzijde van het volgende exemplaar wel eerst behandelen met blanke lak. De Action om de hoek heeft vast nog wel een busje staan in de schappen… 😉
Ik ben nog wat verder gaan speuren bij verschillende webshops en ik kwam dan ook de leukste creaties tegen! Ik zag diverse insectenhotels, die dus speciaal zijn ontworpen voor nuttige bestuivende insecten. Niet getreurd als blijkt dat het lieveheersbeestje niet jouw verblijf heeft gevonden. De kans is namelijk zeer groot dat andere insecten erg blij zullen zijn met deze luxe hotels.
Op de website van Vivara kun je verschillende insectenhuisjes vinden, maar ook een duokast voor bijen- en lieveheersbeestjes. Van dit huisje kunnen onder andere bijen, gaasvliegen en lieveheersbeestjes gebruik maken. Dit insectenhotel is 26,2cm breed, 37,2cm hoog en 20,2cm lang. Leuke bijkomstigheid is de 12% korting op dit huisje.
Ook zag ik een lieveheersbeestjes thermometer. Door middel van 4 zuignappen kun je dit leuke exemplaar aan het raam hangen. Dit is echt een superleuk item voor de kinderen, zo kunnen zij spelenderwijs de temperatuur bekijken. Maar Vivara heeft nog meer leuke artikelen, zoals vogel voederhuisjes, biologische planten en diverse cadeau artikelen, en momenteel zijn er ook diverse kortingen! Via de link hieronder kun je eens een kijkje gaan nemen op de website.
Nu we het toch hebben over andere nuttige insecten… In ons blog “Hommel weetjes” vind je heel veel tips en informatie over de hommel en de wilde bijen. Wat je kunt doen om een verzwakte hommel te helpen en dat allemaal toegelicht met een YouTube filmpje! Het filmpje kun je trouwens onderaan dit blog ook al bekijken.
Maar goed, we gaan even verder met het insectenhotel. Een leuke bijkomstigheid: het dakje kan geopend worden zodat je gemakkelijk even een kijkje kunt nemen. Maar doe dit niet te vaak, want je wilt de rust natuurlijk niet verstoren. Heb je interesse in dit lieveheersbeesthuisje? Je kunt dan de verdere specificaties terugvinden door op de afbeelding te klikken!
Hoe lok je nog meer lieveheersbeestjes naar je tuin?
Als je zo’n leuk kastje gemaakt of gekocht hebt, is het natuurlijk wel de bedoeling dat de kleine, gestippelde beestjes er gebruik van gaan maken. Wat kun je doen om het lieveheersbeestje naar je tuin te lokken?
Eerder gaf ik al aan dat het verstandig kan zijn om wat brandnetels te laten staan. Zie je dit niet zitten, maar heb je wel andere planten met bladluis? Hang het kastje dan in de buurt van die planten. Een andere manier om het lieveheersbeestje naar je tuin te lokken, is door planten of bloemen in je tuin te zetten waar het beestje van houdt. Lieveheersbeestjes zijn bijvoorbeeld dol op planten als de vlierstruik, de meidoorn, afrikaantjes en rozen. Deze planten hebben sneller last van bladluis en zijn daardoor dus ideaal voor de lieveheersbeestjes.
Een bijkomend voordeel van de aanwezigheid van lieveheersbeestjes in je tuin is dat je geen bestrijdingsmiddelen tegen de bladluis nodig hebt! Kortom, genoeg redenen om te kiezen voor deze leuke en milieubewuste “oplossing”!